Chovatelská stanice of Youwentis English

CHS of Youwentis
A3 Ch. Vinnie
Blackie
Šeltie
Martínek
Akce
Kontakty Tato ikonka informuje o aktivitě dané osoby. ICQ
Odkazy
VZPOMÍNÁME
Počítadlo přístupů
Plemeno
Šeltie > Plemeno

 Šikovná Energická Láskyplná Temperamentní Inteligentní Elegantní

 

podklady připravila a tuto stránku sestavila – Alenka Vocelková, 11 let (díky Ájo!)

 

 

 

 

 

Historie - šeltie pochází ze Shetlandských ostrovů. Při vzniku plemene se pravděpodobně křížili špicové a King Charles Španělé (zcela jistě si proto tak výborně rozumí s mým prvním psem – Charliekem! Pozn. majitelky). Do křížení byly dříve zapojeny i kolie, aby se jim šeltie co nejvíce podobaly – proto se dodnes občas narodí šeltie, která vyroste více, než je udáváno standardem plemene. Dříve šeltie hlídaly stáda ovcí a jakmile se objevil nepřítel, hlásaly tuto nekalou přítomnost štěkáním. Šeltie jsou známé asi od roku 1840. Na výstavě v Anglii se ukázala v roce 1909.

 

O povaze – šeltie nemá naprosto žádné lovecké sklony. Například vedle Vinnie proběhne zajíc (či srnka) a ona stojí a kouká, copak to asi bylo (a ani ji nenapadne, aby je následovala, což má bezesporu i své výhody, že? Pozn. majitelky). K lidem, které šeltie vidí poprvé a není na ně zvyklá je spíše zdrženlivá. Šeltie může žít prakticky s jakýmkoliv zvířetem, pokud si na něj zvykne. Není agresivní. Šeltie se ráda učí nové věci. Je to ideální pes pro různé sporty (např. agility, tanec se psem, flyball…..). Četla jsem i o šeltii, která má záchranářské zkoušky. Samozřejmě by při tréninku neměly být používány fyzické tresty (to ale na žádné plemeno, Alenko! Pozn. Majitelky). Šeltie jsou totiž docela citlivé. Ale pokud máte teriéra a chcete šeltii, buďte v klidu! Šeltie je mnohem menší dravec!

 

Ze standardu – zbarvení šeltií jsou: zlatá (jasně nebo mahagonová), tricolor, blue merle, bi blue, bicolor (černo-bílá či černá s pálením). Bílá či extrémní strakáč jsou neuznávaná zbarvení. Výška psů je v rozmezí 34,5 – 39,5 cm, fen 33 – 38 cm v kohoutku. Váha se obvykle pohybuje v rozmezí 6 - 7 kg (Vinnie, budeš hubnout! Pozn. majitelky).